3#Ještě před pár dny vydal v pořadí již třetí album Remember The Night. Zároveň spolupracuje s Robertem Nicksonem na debutovém albu společného projektu Astrosphere, stará se o label Driftmoon Audio a pomáhá dalším producentům nejen s masteringem. I tak si Juraj našel čas, aby odpověděl na několik našich otázek, než přijede do Brna na Trancesated #10 w/ Driftmoon – EXIT Club Brno – 22.3.2019.

Rozhovor

Trancesated: Ahoj Juraji, jak se máš? Zima pomalu končí, jak jsi tu letošní prožil? Byl sis někde třeba zalyžovat nebo zimní sporty neprovozuješ?

Juraj: Ahoj, mám sa veľmi dobře, ďakujem. U mňa je každý deň viac menej rovnaký – hudba, hudba a hudba. Zima je pre mňa obdobím ako každé iné, bola aktívna aj keď bez lyžovania.

Pocházíš ze Slovenska, ale žiješ a tvoříš v Praze, tak jak se ti tam líbí a jak ses do Prahy dostal?

Prahu veľmi milujem, skvelo sa tu žije a je to město plné hudby a umenia. Do Prahy som sa presťahoval na konci štúdia v Anglicku a okrem práce ma tu zaviala aj destinácia, kdeže je to blízko rodine, ktorá žije na Slovensku.

Pro fanousky

Jak už jsi zmínil, ještě před tím jsi studoval sound engineering v UK. Co tě k tomu vedlo, bylo to těžké rozhodnutí odejít ze Slovenska? A jak studium vlastně probíhalo?

Bakalár na univerzite Solent v meste Southampton bol zamerány na štúdiové technológie, magister už bol zameraný na kompozíciu a hudobnú skladbu. Veľmi ma bavila myšlienka študovať hudbu inak ako na konzervatóriu.

Driftmoonovy začátky

Do projektu Driftmoon jsi vstupoval v roce 2013 společně s Mikkou a Davidem, od roku 2016 už ale za značkou Driftmoon stojíš jen ty sám. Jsi s kluky i nadále v kontaktu? Je nějaká šance, že byste společně vydali ještě nijaký track?

Projekt Driftmoon bol pôvodne projekt Davida a Miikky. Hľadali člověka, ktorý by produkoval ich nápady, kdeže obaja mali problémy s kvalitnou produkciou hudby. David časom z projektu odstúpil, aby sa naplno venoval jeho spoločnostin Freshly Squeezed Sample a Miikka bol z projektu odkúpený, neľákala ho myšlienka cestovania po svete. S Davidom som v kontakte veľmi často.

Na kontě máš už nespočet skladeb, ale třeba v roce 2016 jsi spolupracoval na tracku Grindstone, kde je výrazný riff elektrické kytary. Má to taneční drive a aspoň za mě i rockové srdce. Pamatuješ si, jak probíhala spolupráce s Arminovým bráchou Ellerem van Buurenem a kdo přišel s nápadem použít právě zvuk elektrické kytary?

Osobne sa poznám s Ellerom inak, jako väčšina ľudí. Pracovali sme spolu na projektech, ktoré mali k tanečnej hudbe naozaj veľmi daľeko. Myšlienka spolupráce prišla časom a Eller sám nahral gitaru aj spev pre track Grindstone. Bohužial vokálnu verziu nechcelo vydavateľsto vydať.

Gridstone track s kytarovym riffem

Album Remember The Night

Je to doslova pár dnů, kdy ti vyšlo nové album Remember The Night, které je tak trošku netradiční, jelikož je to záznam liveka z pražského klubu Epic. Tento nápad vzniknul jak?

EPIC je úžasný priestor, kde sa dejú fenomenálne akcie, vždy keď tam jako rezident hrám, panuje v celom klube úžasná atmosféra. Prial som si ju nahrať a predstaviť ľudom nový materiál, tak vznikla myšlienka nahrať môj posledný album naživo.

Co se týče živého hraní, spojili jste síly společně s Robertem Nicksonem a vytvořili tak velice slibný projekt Astrosphere a singl What Lies Between The Stars to jen potvrzuje, protože to neskutečně nádherná trancová záležitost. Na co se můžeme těšit dál, můžeme v budoucnu čekat i celé album?

Astrosphere je pre nás oboch s Robertom experimentálny projekt, v ktorom si dovolíme viac, než by sme si dovolili pod vlastnými pseudonynami. Na albume sa už aktívne pracuje.

Jako Driftmoon Audio pomáháš producentům s dalšími zvukovými procesy jejich nových nahrávek jako třeba masteringem. Co taková práce dál obnáší a jak to celé probíhá? Komu by pro tebe bylo největší poctou udělat mastering nějaké skladby?

Driftmoon Audio je môj label, ktorý patrí pod Black Hole Recordings, moje masteringové a mix štúdio sa nazýva Double Helix mastering, tam aktívne pomáham ľudom dostať ich nahrávky do podoby, s ktorou sú spokojní. Veľká česť by bola pracovať na celovečernom filme.

Driftmoon ve studiu

Tvoje jméno je také dost úzce spojeno s Transmission akcemi, loni jsi v Shanghaji otvíral tvůj set skladbou Adagio For Strings, proč jsi vybral zrovna tuhle melodii na začátek tak velké show?

Čína ako krajina má nesmierne korene v hudbe a klasická hudba, ktorá k nim prišla zo západu, je u nich veľmi populárna. Chcel som otvoriť svoj set skladbou, ktorú väčšina trance fanúšikov dobre pozná.

Loni v říjnu tady premiérově zahrál v Brně v klubu Exit na minulé Trancesated tvůj již zmíněný parťák Robert Nickson, mluvili jste spolu o tom a podělil se o nějaké zážitky a dojmy?

Áno, v Brne sa mu veľmi páčilo. Rob je trošku introvert, takže niekedy si člověk na jeho dojmy musí nejakú dobu počkať

Tentokrát to bude naše výroční 10. pokračování akcí Trancesated, na co se můžeme od tebe těšit?

Predstavím svoj nový album „Remember the Night“ a exkluzívne aj materiál, ktorý pripravujem na svoje letné show.

FB událost: https://www.facebook.com/events/1969348776693802/